Jak czyścić buty ze skóry ekologicznej?

Jak czyścić buty ze skóry ekologicznej?
Co znajdziesz w tym artykule:

1. Skóra ekologiczna – buty o wielu zaletach

2. Jak czyścić buty z eko skóry?

3. Jak pielęgnować obuwie ze skóry ekologicznej?

4. Czego unikać przy pielęgnacji obuwia ze skóry ekologicznej?

 

 

 

Buty z eko skóry są chętnie wybierane ze względu na praktyczność i przystępną cenę. Nowoczesne technologie produkcyjne sprawiają, że trwałością i wygodą dorównują wyrobom z naturalnych materiałów. Wymagają jednak nieco innej pielęgnacji, dzięki której zachowają efektowny wygląd i będą Ci służyły przez długi czas. Przygotowaliśmy krótki poradnik, jak czyścić buty ze skóry ekologicznej i zabezpieczyć je przed szybkim zniszczeniem.

Skóra ekologiczna – buty o wielu zaletach

Skóra naturalna jest uważana za najlepszy materiał do wyrobu obuwia ze względu na swoje właściwości i atrakcyjny wygląd. Przekłada się to na dość wysoką cenę, co w przypadku częstego kupowania butów wiąże się ze sporym obciążeniem dla budżetu domowego. Nie oznacza to, że z troski o swoje finanse musisz zrezygnować z nowej pary, gdyż alternatywnym rozwiązaniem są buty z eko skóry. Wykonuje się je z materiałów syntetycznych, które fakturą i wyglądem przypominają skórę naturalną. Podobieństw można się też doszukiwać w trwałości i wygodzie, dlatego buty damskie z tworzyw sztucznych będą inwestycją na wiele sezonów. Ważne jest jednak, aby zadbać o odpowiednią pielęgnację butów ze skóry ekologicznej, która nie jest skomplikowana i czasochłonna. Postępując zgodnie z zasadami, nie narazisz się na uszkodzenie obuwia i znacząco przedłużysz jego żywotność. Zobacz, jak czyścić buty ze skóry ekologicznej, aby na długo zachowały się w najlepszej formie!

 

Czyszczenie butów ze skóry ekologicznej

Jak czyścić buty z eko skóry?

Podstawą dbania o obuwie, niezależnie od tego, z jakich materiałów zostało wykonane, jest regularne usuwanie zabrudzeń. Skóra naturalna wymaga stosowania specjalnych preparatów przeznaczonych do tego celu, o czym pisaliśmy w artykule „Jak dbać o skórzane buty”. W przypadku obuwia z tworzyw syntetycznych, czyszczenie jest znacznie mniej skomplikowane, gdyż poradzisz sobie z tym bez dostępu do profesjonalnych środków. Potrzebujesz do tego tylko gąbki nasączonej wodą z mydłem, którą usuniesz zabrudzenia. Czyszczenie butów ze skóry ekologicznej warto zakończyć wypolerowaniem miękką ściereczką, aby nadać im pożądany połysk.

Należy pamiętać o regularności, gdyż zaschnięty brud jest trudniejszy do usunięcia, a pozostawiony długo na obuwiu, może nawet je odbarwić. W sytuacji, gdyż nie masz pod ręką wody z mydłem, możesz pomóc sobie chusteczkami nawilżanymi. Mają delikatny skład, dlatego czyszczenie butów ze skóry ekologicznej nie wpłynie negatywnie na ich stan i wygląd.

Jak pielęgnować obuwie ze skóry ekologicznej?

Skóra ekologiczna charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i jest niepodatna na wilgoć czy trudne warunki. Mimo to warto poświęcić nieco czasu na pielęgnację butów ze skóry ekologicznej, zwłaszcza że nie jest ona skomplikowana. W ten sposób sprawisz, że Twoja ulubiona para będzie Ci służyła przez długi czas i stanie się odporniejsza na uszkodzenia. Wiesz już, jak czyścić buty ze skóry ekologicznej, pora więc poznać kolejny etap dbania o ich wygląd.

 

Pielęgnacja butów ze skóry ekologicznej

Do zabezpieczenia tworzywa przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych możesz użyć specjalnych preparatów. Zwracaj uwagę, aby były przeznaczone do pielęgnacji butów ze skóry ekologicznej, gdyż te do naturalnej mogą je uszkodzić. Środek do impregnacji powinno się zaaplikować jeszcze przed pierwszym użyciem obuwia i co jakiś czas powtarzać tę czynność. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie bezbarwny preparat, a jeżeli zależy Ci na podkreśleniu koloru, zdecyduj się na impregnat w odcieniu butów z eko skóry.

Specjalistyczne preparaty są zalecane przez producentów, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Alternatywnym rozwiązaniem są domowe metody konserwacji przy użyciu delikatnego kremu do ciała. Niewielką warstwę rozprowadź dokładnie po obuwiu, a następnie wypoleruj miękką szmatką aż do uzyskania połysku. W ten sposób natłuścisz materiał i pozostawisz na nim ochronny film, dzięki czemu zabezpieczysz obuwie przed wilgocią i zniszczeniem.

Istotnym elementem pielęgnacji butów ze skóry ekologicznej, jest też zapewnienie im odpowiednich warunków w szafie. Poza zakończeniu sezonu należy je dokładnie wyczyścić i zaimpregnować odpowiednim preparatem. Ważne jest też prawidłowe przechowywanie butów, aby zapobiec odkształceniu lub odbarwieniu podczas styczności z innymi materiałami. Możesz do tego użyć pudełek po butach albo praktycznych organizerów, które dodatkowo ułatwią utrzymanie porządku w garderobie.

Czego unikać przy pielęgnacji obuwia ze skóry ekologicznej?

Dbanie o skórę ekologiczną jest nieskomplikowane i może się ograniczać do domowych metod. Musisz jednak wiedzieć, jakich błędów unikać podczas pielęgnacji i czyszczenia butów ze skóry ekologicznej, aby zachowały swój pierwotny wygląd.

  • Nie stosuj środków czyszczących i impregnatów przeznaczonych do butów skórzanych.
  • Nie używaj do czyszczenia szczotek z twardym włosiem ani silnych detergentów.
  • Nie pierz butów w pralce i nie zanurzaj ich całkowicie w wodzie podczas ręcznego mycia.
  • Nie pastuj butów z eko skóry.

Stosowanie się do kilku prostych zasad pielęgnacji obuwia ze skóry ekologicznej to najlepsze, co możesz zrobić, aby nawet po kilku sezonach Twoja ulubiona para wyglądała jak nowa.Related Products