Jak właściwie przechowywać buty

Jak właściwie przechowywać buty

Jak właściwie przechowywać buty?

Buty muszą być chronione przed kurzem, wodą i słońcem, żeby się nie odbarwiły lub nie uszkodziły podczas ich przechowywania. Właściwe zabezpieczenie obuwia pomoże im zachować doskonałą jakość na dłuższy czas. Przed schowaniem butów do szafy pamiętaj o włożeniu do nich wypychających kulek, zrobionych z bezbarwnej gazety lub papieru toaletowego. Dzięki temu zabiegowi nie odkształcą się podczas stania. Pamiętaj aby miejsce, w którym schowasz buty, było suche i dość chłodne. Aby zaoszczędzić trochę miejsca, a przy okazji utrzymać jakość obuwia, możesz kupić specjalne wieszaki lub stojaki do butów.

Wyczyść buty!

Jeśli zapomnisz odpowiednio wyczyścić buty przed schowaniem ich, może to skutkować uszkodzeniem obuwia - zwłaszcza w przypadku, gdy chodzi o buty skórzane lub zamszowe, ale odpowiednie czyszczenie powinnaś przeprowadzić na każdej chowanej parze butów. Nawet jeśli zamierzasz je schować tylko na chwilę lub na noc, dobrym pomysłem jest usunięcie zanieczyszczeń i wysuszenie ich.

 • Skórzane i zamszowe buty wyczyść szczoteczką, odpowiednio miękką, najlepiej przeznaczoną do tej czynności, aby pozbyć się kurzu lub innych zanieczyszczeń, i nie uszkodzić ich podczas czyszczenia. Aby usunąć plamy zaopatrz się w specjalistyczne środki czyszczące odpowiednie do danego typu obuwia.
 • Materiałowe obuwie czyść najpierw szczoteczką. Wodą z mydłem usuniesz pozostałe zabrudzenia.
 • Plastikowe obuwie czyść za pomocą wody z mydłem. Unikaj chemicznych płynów, mogących uszkodzić materiał.

Przechowywanie półbutów

Przechowywanie czółenek


Posortuj je według przeznaczenia i pory roku!

Jeśli wcześniej rzucałaś wszystkie buty na jedną stertę, lub niedbale do szafy, bez ładu i składu, najwyższa pora by je posortować. Podzielenie ich względem pór roku pomoże Ci zachować porządek oraz utrzyma buty w lepszej kondycji, niż gdyby pozostały niedbale rozrzucone.

 • zbierz razem buty na obcasie i inne buty do sukienek,
 • rozplanuj umiejscowienie kozaków i innych zimowych butów w jednym miejscu,
 • wszystkie letnie buty, takie jak balerinki czy sandały, odłóż razem w inne miejsce,
 • pozostałe buty, takie jak obuwie sportowe lub uniwersalne, zbierz razem.

Przechowywanie tenisówek


Znajdź zacienione miejsce w którym utrzymuje się stała temperatura!

Buty utrzymują swoją najlepszą jakość, kiedy nie są narażone na czynniki zewnętrzne, takie jak zbyt duże nasycenie światła, gorące lub zimne temperatury. Najlepsze miejsce, aby przechowywać buty, to chłodna, zamykana szafa, która nie nagrzewa się ani nie wilgotnieje. Jeśli nie masz w szafie wystarczająco dużo miejsca, możesz przechowywać buty pod łóżkiem albo na ścianie w sypialni. Nie chowaj butów w piwnicy, garażu, ani innym miejscu, które może zimą mieć bardzo niską temperaturę lub latem bardzo wysoką. Materiał, z którego wykonane są buty, może pęknąć lub po prostu ulec zniszczeniu.

Przechowywanie sztybletów


Włóż do butów uformowany w kulkę papier!

Jeśli nie zamierzasz nosić butów przez miesiąc albo dłużej, to wypchanie ich przed założeniem pomoże odzyskać ich oryginalny kształt. Upewnij się, że używany w tym celu nie zawiera żadnych związków chemicznych mogących uszkodzić materiał buta. Unikaj używania kolorowych gazet, może to skutkować zabarwieniem - zwykły papier toaletowy nadaje się do tego idealnie. Do Twoich najlepszych butów używaj specjalnych, kupnych wkładek. Zwłaszcza w przypadku skórzanych butów ten zabieg pomoże im utrzymać perfekcyjny wygląd. Wkładka cedrowa utrzymuje świeży zapach obuwia oraz odstrasza owady. Taką wkładkę możesz kupić w sklepie z butami lub online.


Przechowuj buty w pozycji pionowej!

Jeśli masz parę botków lub innych wyższych butów, skorzystaj ze stojaków, które utrzymują je w pozycji pionowej. Jeśli góra buta będzie miała możliwość opadania, może się to skończyć stałym odkształceniem materiału. Jeśli nie chcesz kupić specjalnych stojaków na buty, możesz użyć pustych butelek po winie, oczywiście poprzednio je myjąc i wysuszając, i włożyć je do butów.

Przechowywanie sztybletów


Buty których używasz codziennie, przechowuj w szafce lub na wycieraczce!

Jeśli Ty i Twoja rodzina macie kilka par butów, w których chodzicie niemal codziennie, najłatwiej utrzymać je w jednym miejscu, na specjalnej wycieraczce lub półce na buty. Umieść ją niedaleko drzwi lub wieszaka na kurtki i dopilnuj, aby wszystkie były ułożone i na swoim miejscu, aby każdy z mógł je bez problemu odnaleźć lub odłożyć.

 • Szczególnie w tej sytuacji sprawdzają się szafki z kwadratowymi, otwartymi półkami.
 • Pamiętaj o przeznaczeniu jakiegoś miejsca na buty, które muszą wyschnąć. Najlepiej, jeśli będzie to odpowiednia wycieraczka, umiejscowiona w ciepłym, przewiewnym miejscu.

Przechowywanie czółenek

Korzystaj ze stojaka na buty!

Jeśli masz dużą kolekcję butów, będziesz potrzebować oddzielnej przestrzeni na buty, których nie nosisz aż tak często. Stojak na buty ułatwi Ci poukładanie butów w szafie lub na ścianie w sypialni. Wybierz plastikowy lub drewniany stojak i posegreguj buty ze względu na ich przeznaczenie, starannie je poukładaj i odkładaj na miejsce po użyciu.

 • Jeśli masz starą drewnianą drabinkę, możesz zrobić taki stojak własnoręcznie. Pomaluj ją na kolor pasujący do wystroju pomieszczenia, w którym ma się znajdować, i umieść przy ścianie. To bardzo pomoże Ci w przechowywaniu obuwia, a przy okazji wygląda bardzo interesująco.
 • Kolejnym świetnym rozwiązaniem jest użycie drewnianej palety, takiej, jakiej używa się do przewożenia większych paczek, lub materiałów budowlanych. Przymocuj paletę do ściany i umieść w niej buty, wkładając czubki butów pomiędzy listwy. Zdecydowanie nie korzystaj z tej metody w stosunku do drogich, skórzanych butów, najlepiej sprawdza się ona do tenisówek i innych materiałowych butów.

Przechowywanie sneakersów


Przechowuj buty w wiszących woreczkach!

Jeśli masz mało miejsca na schowanie obuwia, możesz przechowywać buty w woreczkach zawieszonych na wieszakach przymocowanych do ściany lub szafy, lub po prostu na gwoździach. Ta metoda zdecydowanie zaoszczędzi trochę przestrzeni w Twoim mieszkaniu.

Przechowywanie klapków


Włóż buty do pudełka, jeśli zamierzasz schować je na dłużej!

Jeśli planujesz schować buty na miesiąc albo dłużej, najlepszą metodą jest włożenie ich do pudełka. Może to być pudełko, w którym kupiłaś daną parę butów; możesz również kupić plastikowe pudełka, dzięki którym będziesz widziała, które buty znajdują się w środku.

 • Pudełka po winach, zwłaszcza te drewniane, nadają się idealnie jako zamiennik oryginalnego pudełka.
 • Owiń buty chusteczkami lub papierem nie zawierającym żadnych szkodliwych chemikaliów, aby je zabezpieczyć podczas przechowywania.
 • Możesz także użyć saszetek z żelem krzemionkowym, aby zapobiec pojawieniu się wilgoci na Twoich butach. Kupisz takie saszetki w pasmanterii, sklepie z butami lub innym sklepie tego typu.

Przechowywanie szpilek


Wysusz buty przed schowaniem!

Zdecydowanie wszystkie buty, które zamierzasz schować, muszą być dokładnie wysuszone. Jeśli będą chociaż odrobinkę wilgotne, najprawdopodobniej skończy się to uszkodzeniem ich lub zapleśnieniem materiału. A na pewno poskutkuje to pojawieniem się bardzo nieprzyjemnego zapachu. Umieść buty w suchym, przewiewnym miejscu, aby dokładnie wyschły.

Przechowywanie balerinek

Nie chowaj skórzanych butów do plastikowych torebek!

Skórzane i zamszowe buty potrzebują "oddychać", kiedy są schowane. Jeśli spakujesz je w plastikowe opakowanie, materiał może się odbarwić lub odkształcić. Zdecydowanie lepiej jest użyć delikatnej chusteczki lub papieru nie zawierającego szkodliwej chemii.

Przechowywanie kaloszy


Przechowuj buty korzystając z cedrowych wkładek!

Zdecydowanie nie trzymaj w butach środków na mole lub innych chemicznych wypełnień, mogą być one niebezpieczne dla butów, a także dla dzieci i zwierząt. Zwłaszcza środki odstraszające owady posiadają ciężki, nieprzyjemny zapach, którego bardzo ciężko się pozbyć, a z łatwością przechodzi on na inne przechowywane w pobliżu rzeczy. Zamiast korzystać z kulek na mole, możesz kupić cedrowe kulki lub wkładki. Działają one podobnie, a unikniesz nieprzyjemnego zapachu i zniszczenia materiału.

Przechowywanie kozaków

Nie kładź butów na buty!

Wiele osób kładzie jedną parę butów na drugą, żeby zaoszczędzić miejsce. Ale ten sposób może skutkować uszkodzeniem obuwia i straceniem ich oryginalnego kształtu. Jedynym wyjątkiem są klapki, które bez obaw możesz przechowywać w ten sposób, ale wszystkie inne buty powinny być ustawione jeden obok drugiego. Nawet jeśli układasz je wierzchem buta do siebie, po jakimś czasie dojdzie do uszkodzenia.

Przechowywanie botków
Teraz możesz śmiało kupić nowe buty, doskonale wiesz jak schować te, których póki co nie używasz. :)