Jak wyczyścić buty z soli? Jak usunąć sól z butów zamszowych i skórzanych?

Jak wyczyścić buty z soli? Jak usunąć sól z butów zamszowych i skórzanych?
Co znajdziesz w tym artykule:

1. Usunięcie soli z butów – dlaczego jest tak ważne?

2. Jak pozbyć się soli z butów? Po pierwsze – zapobiegaj!

3. Jak wyczyścić buty skórzane z soli?

4. Jak usunąć sól z butów zamszowych?

 

 

 

Podstawowym zadaniem butów jest ochrona stóp przed zimnem i niesprzyjającą aurą. Dobre obuwie powinno być więc odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych i dopasowane pod kątem aktualnych warunków pogodowych. Nawet najlepsze buty z górnej półki nie mają jednak szans w kontakcie z solą, która potrafi je skutecznie zniszczyć. Zastanawiasz się, jak usunąć nieestetyczne zacieki i przywrócić ulubionym kozakom dawny wygląd? Przygotowaliśmy kilka praktycznych porad, jak wyczyścić buty z soli bez ryzyka ich uszkodzenia.

Usunięcie soli z butów – dlaczego jest tak ważne?

Zima to trudny czas dla obuwia, nie tylko ze względu na śnieg i wilgoć. Największym zagrożeniem dla ich kondycji jest rozsypywana po chodnikach mieszanina soli i piasku. Preparaty na bazie chlorku sodu, powszechnie wykorzystywane do zabezpieczania śliskich odcinków drogi, są bezlitosne dla obuwia. Szczególnie dotyczy do par wykonanych ze skóry naturalnej lub zamszu, gdyż środek ten wnika w głąb ich powierzchni. Powstają wtedy nieestetyczne, białe zacieki, które są najbardziej widoczne na ciemnym cholewkach. Jak wyczyścić buty z soli? Na początku musisz mieć świadomość, że to wcale nie takie łatwe. Przetarcie wilgotną szmatką niewiele pomoże, a eksperymentowanie ze środkami czyszczącymi może doprowadzić do uszkodzenia obuwia. Na szczęście istnieje kilka bezpiecznych sposobów na usunięcie soli z butów, którymi chcielibyśmy się z Tobą podzielić!

Jak pozbyć się soli z butów? Po pierwsze – zapobiegaj!

Gdy na zewnątrz pojawia się pierwszy śnieg, musisz się przygotować, że wkrótce na chodniki trafi mieszanka soli. Jeżeli zależy Ci, aby ulubione, wygodne buty służyły Ci jak najdłużej, konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. O właściwą pielęgnację warto zadbać jeszcze przed sezonem zimowym, aby rychła zmiana pogody nie była zaskoczeniem. Skoro szukasz porad, jak wyczyścić buty z soli, musisz wiedzieć, że najskuteczniejszym sposobem jest profilaktyka. Na czym ona polega?

  • Regularnie dbaj o obuwie, a po każdym powrocie z domu, dokładnie usuń z niego brud i mokre błoto.
  • Używaj środków impregnujących przeznaczonych do konkretnego rodzaju materiału. Na skórę naturalną lub ekologiczną możesz w zastępstwie zaaplikować nieco oliwki,
  • Poza domem korzystaj z nawilżanych chusteczek i często używaj ich w ciągu dnia do usuwania śniegowego błota.

Zdajemy sobie sprawę, że w zimie to niełatwe, ale staraj się omijać kałuże z mieszaniny śniegu i błota oraz unikać chodzenia po chlapie. Skoro wiesz już, jak zapobiegać powstawaniu zacieków, zobacz, jak wyczyścić buty z soli przy pomocy prostych i domowych sposobów. Nie potrzebujesz do tego silnych preparatów, dlatego nie musisz się obawiać o bezpieczeństwo swojego obuwia.

Jak wyczyścić buty skórzane z soli?

Skóra naturalna jest bardzo wytrzymała, ale podatna na powstawanie plam i zacieków. W przypadku takiego obuwia ważne jest, aby jak najszybciej usunąć sól na skórzanych butach, zanim zdąży wniknąć w głębsze warstwy. Po wstępnym oczyszczeniu powierzchni z mokrego błota możesz wykorzystać domowe sposoby. Jak wyczyścić buty skórzane z soli?

  • Skórka od chleba – powstałe zacieki przetrzyj wewnętrzną stroną skórki. Istnieje spora szansa, że pieczywo wchłonie plamy, pod warunkiem, że są jeszcze świeże.
  • Woda z octem – przygotuj roztwór w proporcjach 1:1, a następnie zamocz w nim miękką szmatkę i wypoleruj zabrudzone miejsca.
  • Ciepłe mleko – skuteczne jest też wykorzystanie gąbki lub wacika nasączonego w ciepłym, ale nie gorącym mleku i przetarcie nim plam.
  • Płyn do naczyń – ten sposób ma szansę zadziałać, jeżeli zastosujesz go od razu po przyjściu z domu. Rozpuść kilka kropel płynu w misce z wodą i umyj buty przy użyciu miękkiej szmatki.
  • Woda utleniona – podobną miksturę możesz przygotować, dodając dwie łyżki wody utlenionej do ok. 100 ml zwykłej wody z kranu. Taki preparat wykorzystaj do namaczania ściereczki i przetarcia nią obuwia.

To sprawdzone i skuteczne pomysły, jak wyczyścić buty z soli i nie narażać ich na uszkodzenie. Po takich zabiegach pamiętaj, aby pokryć powierzchnię warstwą preparatu zabezpieczającego.

Jak usunąć sól z butów skórzanych

Jak usunąć ślady soli z butów skórzanych

Jak wyczyścić buty skórzane z soli

Jak wyczyścić skórzane buty z soli

 

Jak usunąć sól z butów zamszowych?

W przypadku zamszu lub nubuku sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Materiały te mają niejednolitą fakturę pokrytą włoskami, a zbyt agresywne środki mogą spowodować trwałe uszkodzenia lub odbarwienia. Sól na butach zamszowych jest trudna do usunięcia, jeżeli doprowadzisz do zaschnięcia zacieków. Ważne jest więc, aby nie zwlekać z pozbyciem się zabrudzeń i usunąć je od razu po przyjściu do domu. Użyj do tego lekko zwilżonej szmatki, wycierając obuwie z błota i śniegu. Jak wyczyścić buty zamszowe z soli domowymi sposobami?

  • Woda z octem – przygotuj roztwór 1:1 i zastosuj go tak samo, jak w przypadku usuwania soli ze skórzanych butów.
  • Ciepłe mleko – warto spróbować również wyżej wymienionej metody ze szmatką zwilżoną w ciepłym mleku.

Ze względu na specyficzny materiał, nie ma wielu domowych sposobów na to, jak skutecznie wyczyścić buty zamszowe z soli. Do usuwania zabrudzeń używaj też specjalnej gumowej szczotki, zwłaszcza po zabiegach z wykorzystaniem mleka lub octu. Ponadto staraj się nie przemoczyć obuwia, dlatego przecieraj zacieki lekko zwilżoną, a nie mokrą szmatką z miękkiej tkaniny.

Jak usunąć sól z butów zamszowych?

Jak wyczyścić sól z butów zamszowych?

Jak usunąć sól z zamszowych butów?

Czym wyczyścić sól z butów zamszowych?Related Products