Dlaczego buty skrzypią?

Dlaczego buty skrzypią?

Dlaczego buty skrzypią?

Wybór odpowiedniego obuwia związany jest z podjęciem ważnych decyzji. Rozmiar, model i firma to tylko niektóre z dylematów, z którymi możesz spotkać się podczas zakupów. Zamawianie butów przez internet niesie za sobą ryzyko, że wybrany model nie będzie pasował, ale co z sytuacją, gdy po wielu godzinach chodzenia po centrum handlowym i przymierzeniu kilkunastu par wracasz do domu z wymarzonymi butami i okazuje się, że mają denerwującą wadę – skrzypią podczas chodzenia. Dlaczego wcześniej tego nie zauważyłaś? Czy wymienić buty na inne? A może liczyć na to, że z biegiem czasu przestaną skrzypieć? Masz do wyboru kilka sprawdzonych rozwiązań.

Skrzypiące buty

Problem skrzypiących butów może dotyczyć zarówno modeli sportowych, jak i eleganckich czółenek ze skóry. Nie ma znaczenia, czy zdecydowałaś się na obuwie z wyższej półki, czy kupiłaś parę z popularnej sieciówki. W niektórych przypadkach buty zaczynają skrzypieć z biegiem czasu pod wpływem zużycia, jednak czasami denerwujący dźwięk słychać od razu po zakupie. Wcale nie musi to oznaczać, że trafiłaś na wadliwą parę, gdyż skrzypiące buty mogą mieć wiele przyczyn, na które producent nie miał wpływu. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym wyeliminujesz uciążliwe skrzypienie, a przy okazji nie wydasz fortuny. Żeby jednak rady na skrzypiące buty okazały się skuteczne, pierwszym krokiem jest poznanie przyczyny tego stanu.

Możliwe przyczyny skrzypienia butów

Przyczyn można doszukiwać się w niewłaściwym wykonaniu, użyciu materiałów niskiej jakości lub złej eksploatacji. Jedną z najczęstszych przyczyn skrzypiącego obuwia jest nieszczelność podeszwy i dostająca się do niej wilgoć. Szczególnie w sezonie letnim, gdy panują upały, naturalną reakcją organizmu jest wzmożone pocenie się. To dotyczy także stóp, dlatego pod wpływem wilgoci wkładka zaczyna wydawać skrzypiące dźwięki. W niektórych butach sportowych o gumowej podeszwie buty skrzypią także na wilgotnej powierzchni, co w zasadzie stanowi zaletę, gdyż potwierdza tylko dobrą przyczepność obuwia do podłoża.

Inną przyczyną skrzypiących butów może być zła jakość wykonania. Rozklejenie się wewnętrznej warstwy obuwia sprawia, że podczas chodzenia, można usłyszeć charakterystyczny dźwięk, mimo że wcześniej buty nie skrzypiały. Jest to spowodowane złym klejem, a także dłuższym użytkowaniem, dlatego ta wada dotyczy par, które już czasy nowości ma za sobą. Duży wpływ na to ma również wcześniej wspomniana wilgoć, jednak trudno unikać chodzenia w deszczu, dlatego ciężko jest całkowicie wyeliminować ryzyko zamoczenia butów.

 

Zobacz też: 

1. Jak wyczyścić białe buty?

2. Co zrobić, żeby buty nie obcierały?

3. Jak wyczyścić zamszowe buty?

4. Jak dbać o skórzane buty?

 

W przypadku butów ze skóry przyczyn skrzypienia można doszukiwać się zarówno w podeszwie, jak i cholewce. Jeżeli skórzane obuwie skrzypi od razu po zakupieniu, może być za to odpowiedzialna wierzchnia warstwa. Niewyrobiona cholewka ociera się o siebie, powodując skrzypienie. Jest to naturalna reakcja świadcząca o tym, że skóra dopasowuje się do stopy, więc ten dźwięk nie jest powodem do niepokoju. Skrzypieć może także zbyt natłuszczona skóra, co jest częstą cechą nowych, lakierowanych butów. Innej przyczyny można doszukiwać się w przesuszonej podeszwie ze skóry, która z biegiem czasu zaczyna wydawać denerwujący dźwięk podczas chodzenia.

Dlaczego buty skrzypią nowe buty 

Rady na skrzypiące buty

Jeżeli wiesz już, czym spowodowane może być skrzypienie butów, możesz spróbować wyeliminować uciążliwy dźwięk za pomocą domowych sposobów. W przypadku działania wilgoci z pewnością konieczne będzie zainwestowanie w dobry preparat przeciw potliwości stóp. Również posypanie wnętrza talkiem może okazać się pomocne, a przy okazji zapobiegnie otarciom w trakcie chodzenia. Pamiętaj również, że po powrocie do domu warto wysuszyć buty i zapewnić im dobrą wentylację. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku deszczowej pogody, gdzie na zamoczenie narażona jest głównie podeszwa.

Jeżeli skrzypienie dotyczy butów ze skóry, masz do wykorzystania kilka wyjść. Gdy zauważysz, że powodem skrzypienia jest cholewka w nowych butach, użyj tłustej pasty, która dodatkowo zabezpieczy obuwie. Natomiast lakierowana, zbyt natłuszczona skóra przestanie skrzypieć, jeżeli we wszelkie załamania na powierzchni wetrzesz odrobinę talku. Przesuszone, skórzane podeszwy możesz potraktować naturalnym olejem lnianym, obstrzykując podeszwę igłą ze strzykawką na niewielką głębokość. Czasami wystarczy po prostu przetarcie spodu naoliwioną, miękką szmatką, jednak zabieg ten trzeba regularnie powtarzać.

Gumowe i kauczukowe podeszwy można lekko zmatowić papierem ściernym, dzięki czemu nie będą wydawały uciążliwych dźwięków na wilgotnej i śliskiej powierzchni. Zabieg ten stosuje się zazwyczaj w przypadku sportowego obuwia, które piszczy na hali sportowej, jednak nie należy przesadzać, aby nie zniszczyć w ten sposób podeszwy. Jeżeli wykorzystałaś już wszystkie rady i w dalszym ciągu nie wiesz co zrobić, żeby buty nie skrzypiały, zgłoś się do specjalisty. Czasami powód tkwi w głębszej warstwie obuwia, do którego trudno dotrzeć, a może być również następstwem zużycia. Dobry szewc dysponuje narzędziami i metodami, które mogą naprawić obuwie i wyeliminować niechciane skrzypienie.

Dlaczego buty skrzypią? nowe buty

Preparaty na skrzypiące buty

Jeżeli wszystkie domowe metody zawiodły, możesz skorzystać ze specjalnych preparatów na skrzypiące buty. W zasadzie ich oferta ogranicza się do właściwej pielęgnacji obuwia, co ma zapobiegać skrzypieniu w przyszłości. W przypadku skórzanych modeli z pewnością warto zainwestować w preparat do impregnacji. Zabezpieczy on cholewkę przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz zmiękczy i natłuści skórę, dzięki czemu nie będzie ona wydawała skrzypiących dźwięków podczas chodzenia. Na rynku można znaleźć także kosmetyki do pielęgnacji podeszwy, które zapobiegają jej pęknięciu i ślizganiu się. Nowością, która przywędrowała z zachodu, jest specjalny spray do obuwia, który chroni je przed zmoczeniem. Wystarczy spryskać wierzchnią warstwę cholewki preparatem, aby woda spływała po bucie i nie wnikała w głąb materiału. Co ciekawe, spray ten można stosować w przypadku obuwia ze skóry, zamszu czy materiału, a także ma zastosowanie w stosunku do odzieży, dlatego warto zaopatrzyć się w ten środek. Oprócz preparatów na skrzypiące buty warto zainwestować w specjalne wkładki pochłaniające wilgoć, które dodatkowo stabilizują stopę, zwiększając komfort podczas chodzenia. Należy zaznaczyć, że niektóre środki pielęgnujące dostępne są tylko u szewca, więc dobrym pomysłem jest oddanie ulubionej pary w ręce fachowca.

Dlaczego buty skrzypią buty skórzane

Dlaczego buty skrzypią buty na obcasie

Skrzypiące buty a reklamacja

Skrzypienie butów jest wadą, która wpływa na komfort noszenia i uniemożliwia korzystanie z obuwia, dlatego może podlegać reklamacji. Nie zostanie ona jednak uwzględniona, jeżeli buty mają widoczne ślady noszenia oraz były użytkowane w niewłaściwy sposób. Najbezpieczniejszym sposobem jest oddanie pary do reklamacji, gdy skrzypienie pojawi się od razu po zakupie. Wówczas możemy liczyć na wymianę modelu na inny lub zwrot pieniędzy w ramach rękojmi sprzedaży. Podstawą zwrotu jest paragon, dlatego zadbaj o to, aby na wszelki wypadek zachować go przez cały okres gwarancyjny.Related Products