Jak wyczyścić zamszowe buty?

Jak wyczyścić zamszowe buty?

Jak wyczyścić zamszowe buty

Jest wiele powodów, by kochać zamszowe buty. Chodzi przede wszystkim o wygląd. Żaden inny materiał nie nada koloru obuwia jego unikatowej głębi. Zamszowe buty damskie doskonale prezentują się zarówno, na co dzień, jak i na oficjalnych spotkaniach, co czyni z nich uniwersalny wybór. Potrafią zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów! Nie bez znaczenia jest również komfort użytkowania. Takie buty są nie tylko mięciutkie w dotyku, ale również elastyczne. Dopasowują się do stopy i dobrze trzymają ciepło. Jest to cecha, którą docenimy szczególnie jesienią.

Sandały z zakrytymi palcami niskie różowe Sergio Leone

Niestety, zawsze jest jakieś "ale". W tym przypadku będą to pewne kłopotliwe cechy zamszu. Źle reaguje na wilgoć, jest podatny na uszkodzenia i wymaga specjalnych zabiegów w ramach konserwacji. W efekcie trzeba włożyć nieco wysiłku w to, by zachowały pierwotny, estetyczny wygląd. Nie należy się jednak zniechęcać! Dzięki kilku praktycznym poradom utrzymasz swoje zamszowe buty w dobrym stanie przy niewielkim wkładzie własnym, dzięki czemu nacieszysz się nimi przez dłuższy czas. 

Jak czyścić zamszowe buty - domowe sposoby na wyczyszczenie butów

Zaczniemy od tych czynności, które jesteśmy w stanie wykonać bez użycia specyficznych preparatów. Na przykład chlebem. Zewnętrzna warstwa jego skórki oczyści zamsz z małych zabrudzeń. Należy delikatnie pocierać skórką powierzchnię butów, by wyciągnąć z niej drobne brudy i pyłki. Koniecznie na sucho! Należy również pamiętać, że chleb nie może być świeży. W przeciwnym wypadku uzyskamy efekt odwrotny od zamierzonego.

Sandały zamszowe z ażurowymi wycięciami czarne

Sandały zamszowe z ozdobnym zamkiem czarne

Zamszowe sandały na słupku

Kolejnym narzędziem, jakie możemy wykorzystać do zwalczania suchych zabrudzeń, jest zwyczajna szczoteczka do zębów. Należy delikatnie pocierać nią zamsz. Nie pod włos! Z oczywistych przyczyn warto zadbać o to, by szczoteczka była czysta i w miarę nowa (jej włosie nie może być twarde).

Inną ciekawą metodą jest użycie gumki do ścieraniaMusi być biała! Również za jej pomocą wywabisz suchy brud. Wadą tego rozwiązania jest konieczność pozbycia się śladów po gumce za pomocą szczoteczki.

Czym czyścić buty zamszowe

Jeżeli powyższe rady zawiodły, to pora na zastosowanie wiedzy z zakresu chemii. Popularną metodą jest zrobienie roztworu z sody oczyszczonej i mleka. W Internecie możemy znaleźć różne informacje na temat ich proporcji i trudno jednoznacznie stwierdzić, które będą najwłaściwsze; zasadniczo najbezpieczniej będzie do szklanki mleka dodać łyżeczkę sody i ewentualnie ilość sody nieznacznie zmieniać przy kolejnych zastosowaniach w zgodzie z własnym, dotychczasowym doświadczeniem. W uzyskanej w ten sposób mieszance moczymy szmatkę i - ponownie: delikatnie! - pocieramy nią buty. Metoda ta powinna pomóc nawet w przypadku trudniejszych plam. 

Jeżeli masz problem z innym rodzajem zabrudzenia, to będzie on wymagać bardziej indywidualnego podejścia. Nie sposób przewidzieć wszystkich sytuacji, ale nie przejmuj się - jeżeli masz jakikolwiek problem, to z pewnością niejedna osoba już go miała i zdążyła go rozwiązać, zaś sposób jest już umieszczony w Internecie. Tak oto znajdziesz metody usunięcia bardziej specyficznych zabrudzeń, takich jak np. gumy do żucia na podeszwie.

Zamszowe botki na klocku w kolorze szarym Sergio Leone

Pielęgnacja zamszowych butów staje się trudniejsza, gdy w grę wchodzą czynniki pogodowe. Zamsz źle reaguje na wilgoć, należy zatem oszczędzić mu spacerów, gdy za oknem deszcz czy śnieg. Nawet dłuższa ekspozycja na promienie słoneczne jest dla niego szkodliwa - materiał może zatracić swój kolor. Zamszowe obuwie nie powinno być czyszczone na mokro, szczególnie w pralce. Powinno najpierw wyschnąć, najlepiej w temperaturze pokojowej. Tego procesu nie należy przyśpieszać przy pomocy suszarki czy poprzez stawianie ich przy kaloryferze. 

Czyszczenie zamszu

Jeżeli masz poważniejsze plany wobec swoich zamszowych butów, to pora na bardziej płatne metody utrzymania ich w dobrym stanie. Środki do ich pielęgnacji nie są kosztowne i nie powinny w zauważalny sposób wpłynąć na nasz domowy budżet. Warto nauczyć się, jak robić to samodzielnie - najlepiej nabierając wprawy na tańszych butach z eko zamszu - aby nie musieć płacić za profesjonalne czyszczenie, które jest droższe i bardziej czasochłonne.

Sandały koturnie skórzane zamszowe szare Wolski

Zanim zaczniemy czyścić buty, należy doprowadzić je do ich domyślnego stanu, tzn. wygładzić ich fakturę, naruszoną przez ich użytkowanie. Najlepiej użyć do tego specjalnej szczotki do zamszu. Ich ceny zaczynają się od niecałych 4 zł, jednak lepiej zainwestować w ich wyższej jakości alternatywę; tę możemy nabyć, w zależności od potrzeb, za od 20 do 50 złotych.

Plamy na butach możemy usunąć na różne sposoby. Poza wymienionymi powyżej możemy zastąpić gumkę do ścierania specjalną kostką do czyszczenia skór zamszowych (ok. 8-30 zł). Ich istotną zaletą jest poprawianie wyglądu butów m.in. poprzez ujednolicanie ich barwy. Oprócz tego szczotki do zamszu zwykle posiadają stronę z gumowymi wstawkami, którymi da się usunąć nawet głębokie plamy.

Mokasyny skórzane zamszowe chabrowe Sempre

Fizyczne usunięcie wad to jeszcze nie wszystko - jeżeli chcemy zachować zamszowe buty na jak najdłużej, to po wszystkim należy jeszcze zaimpregnować buty specjalnym sprayem (10-50 zł). Polecamy droższe, ponieważ wykorzystanie środka o nieustalonej jakości może nie tylko nieodwracalnie uszkodzić buty, ale wręcz być szkodliwe dla zdrowia. Znaną marką jest tu Tarrago. Dobry impregnat zabezpiecza buty przed wilgocią, brudem i tłuszczem, a także pozwala bez trudu usunąć się wodą. 

Mamy nadzieję, że po lekturze tego krótkiego wpisu masz już lepsze pojęcie na temat zagadnienia, jakim jest pielęgnacja zamszowych butów. Nie zniechęcaj się potencjalnymi problemami z tym materiałem! Jego wykorzystanie w produkcji nie tylko butów, ale również odzieży wskazuje, że jest on wartym zainteresowania, popularnym typem skóry. Nie tylko kobiety, ale i mężczyźni na całym świecie mogą śmiało liczyć na to, że producenci zarówno tych dóbr, jak i narzędzi do ich konserwacji, będą wkładać wiele wysiłku w uczynienie swoich produktów coraz bardziej przystępnymi i łatwymi w użyciu, zaś każdy problem, jaki się z nimi napotka, zostanie szybko rozwiązany.

W jaki sposób czyścić zamszowe butyRelated Products