Jak wybrać odpowiedni rozmiar butów?

Jak wybrać odpowiedni rozmiar butów?

Jak wybrać odpowiedni rozmiar butów?

Wybór odpowiedniego rozmiaru wcale nie jest tak prosty, jak się wydaje. Zwłaszcza jeśli chodzi o zakupy online. Z naszym poradnikiem, już zawsze będziesz wiedzieć, jak dobrać odpowiednie buciki do Twojej stopy.

Skąd możesz mieć pewność, że nosisz dobry rozmiar butów?

Buty na obcasie dodają elegancji niemal każdej stylizacji. Jednakże, jeśli źle dobierzesz szpilki, to efekt może być zupełnie odwrotny. Znalezienie odpowiedniego rozmiaru może być trochę ciężkie, ale poświęcenie więcej czasu na przeanalizowanie buta, wypróbowanie go i dokładne zmierzenie stopy, zaoszczędzi Ci wiele nieprzyjemności oraz możliwych zawstydzających sytuacji.

1. Zmierz swoją stopę!

 • Możesz to zrobić, na przykład w sklepie obuwniczym lub sama w domu. Większość sklepów posiada wszelkie potrzebne narzędzia. Ale wystarczy kartka papieru i długopis, abyś mogła zrobić to całkiem sama;
 • Dokładnie obrysuj ją dookoła, najbliżej stopy jak to możliwe;
 • Postaw stopę na kartce papieru;
 • Zmierz w ten sposób obie stopy;
 • Użyj linijki aby zmierzyć najdalej wysunięte punkty Twojej stopy, jeden przy palcach, a drugi przy pięcie;
 • Następnie zmierz szerokość stopy w najbardziej wysuniętych punktach stopy z prawej i lewej strony;
 • Powinnaś teraz mieć na swojej odrysowanej stopie wielki krzyżyk;
 • Linia pionowa oczywiście oznacza długość wkładki, jaką potrzebujesz wybrać aby buciki były dla Ciebie idealne.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar czółenek

Jak wybrać odpowiedni rozmiar szpilek

2. Przymierz buty!

 • Załóż buty zgodnie z tym jak zostały zaprojektowane, uwzględniając wszystkie paseczki;
 • Powinnaś poczuć, że but dość ściśle otula Twoją stopę;
 • Jeśli masz problem z włożeniem ich na nogę, oczywiście są za małe, być może tylko o pół lub cały rozmiar;
 • Jeśli szpilki zbyt łatwo znalazły się na Twojej stopie i zostało im trochę miejsca między nią a butem, są one oczywiście za duże.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar półbutów

3. Stań w butach

Gdy buciki są już na Twoich stopach, wstań i sprawdź jak się w nich czujesz. Odczuwasz ucisk lub kłucie? A może część Twojej stopy wystaje poza buty? Lub nie dotykają do skóry w miejscu w którym powinny? Jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort zanim zaczęłaś chodzić w szpilkach, oczywiście oznacza to, że rozmiar jest nieodpowiedni. Najlepiej sprawdzić jak buty wyglądają w lustrze, nadaje im to perspektywy, która pomoże Ci ocenić wygląd szpilek na Twojej stopie.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar mokasynów

Przeanalizuj obszar pięty

Kiedy stoisz w butach na obcasie, but powinien dotykać Twojej skóry. Jeśli jest jakaś przestrzeń pomiędzy piętą a butem, powinno to być nie więcej niż 7 milimetrów do jednego centymetra. Ponieważ kiedy nosisz szpilki, stopa ma tendencję do opuchnięć, więc pozostawienie małej granicy bezpieczeństwa, pozwoli Ci na wygodne noszenie butów cały dzień, nawet gdy opuchną. Jeśli tył Twojego buta wrzyna się w piętę, naciska lub uszkadza Twoją stopę, oznacza to że są niestety za małe. Jeśli będziesz dalej je nosić, doprowadzisz to odcisków a nawet ran, i chodzenia w plastrach - nie warto. Można oszpecić sobie stopę nawet na całe życie. Jeśli Twoja stopa spada, ślizga się w bucie, albo został więcej niż jeden centymetr między butem a Twoją stopą, jest on oczywiście za duży. Chodzenie w takim bucie, będzie utrudnione i nie komfortowe. Również może skutkować pojawieniem się odcisków i innych uszkodzeń skóry.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar sandałów na szpilce

Przeanalizuj obszar palców

Kiedy stoisz w butach, Twoje palce powinny być usytuowane w końcówce buta. To się będzie różnić zależnie od tego jakiego typu przymierzasz buty, czy z zakrytymi palcami, czy odkrytymi. Jednakże, niezależnie od typu bucików, Twoje palce powinny czuć się komfortowo w bucie. Jeśli są one uciskane, albo ściskane oznacza to, że szpilki są za małe. Sprawdź czy żaden z palców nie zaczerwienił się lub nie zrobił fioletowy. Buciki powinny być dopasowane do stopy, ale należy zostawić trochę miejsca, dla swobody palców. Natomiast jeśli Twoje palce wystają za kraniec buta, albo mają za dużo miejsca do poruszania się są oczywiście za duże.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar botków

Przeanalizuj boki

Kiedy stoisz, obie strony stopy powinny dotykać krawędzi butów komfortowo. Twoja stopa nie powinna wychylać się w żadną stronę. Nie powinno też być dodatkowej przestrzeni między stopą a butem, czyli możliwości włożenia tam palca lub dwóch.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar sneakersów

Przetestuj szpilki chodząc

Czy buty są odpowiednio dopasowane do Twojej stopy, najlepiej sprawdzić chodząc w nich. Upewnij się, że szpilki są tak samo założone na obu Twoich stopach i przejdź się dookoła, w sklepie lub w domu, na prostej stabilnej powierzchni. Sprawdź czy buciki nie uwierają, uciskają lub są zwyczajnie nie wygodne. Oczywiście z drugiej strony sprawdź czy stopa nie wypada z buta lub nie ślizga się po nim.

Jeśli czujesz się w nich komfortowo - brawo, są idealne! Miłego chodzenia :)
Sprawdź nasze nowości i wybierz coś dla siebie!
TUTAJ!