Jak odpowiednio pastować buty

Jak odpowiednio pastować buty

Jak odpowiednio pastować buty? Dzięki odpowiedniemu pastowaniu butów, nie tylko zapewniasz im świetny wygląd, ale także zagwarantujesz im dłuższą żywotność, ponieważ nie zniszczą się tak tak szybko, jak nie pastowane buty. Nauka odpowiedniego pastowania i dbania o buty, nie tylko pozwoli odczuć Ci satysfakcję, ale również pomoże zaoszczędzić na kupnie nowego obuwia. Polerowanie butów jest łatwe, jeśli tylko posiadasz odrobinę cierpliwości i odpowiednie materiały.

<Czarne botki skórzane na słupku

1.Odpowiednie materiały do pastowania butów:

✜ Wybór pasty ✜

Pasty do butów dostępne są w formie wosku, kremu lub ich płynnych form. Wosk i krem zapewniają lepszą odporność butów na uszkodzenia spowodowane wodą. Natomiast płynne produkty, są idealne do szybkiego zabiegu, nabłyszczającego powierzchnię naszego buta. Pasty do butów dostępne są w wielu barwach. Możesz kupić kolor odpowiadający odcieniowi Twoich butów lub kupić neutralną pastę bezbarwną.

✜ Zdecyduj czym będziesz nakładać pastę ✜

Jeśli chodzi o nakładanie pasty na obuwie, masz kilka opcji. Większość osób używa do tego celu starej bawełnianej bluzki lub miękkiego ręczniczka, jednakże bez problemu można kupić odpowiednie do tego celu szczotki, ze sztywnym włosiem. Bardzo często takie szczotki można znaleźć w podstawowych zestawach do pastowania butów. Aby wypastować słabo dostępne miejsca na Twoich butach, możesz użyć szczoteczki do zębów.

✜ Wypróbuj szczotkę z końskiego włosia ✜

Jest to jeden z najpotrzebniejszych elementów Twojego zestawu do właściwego pastowania obuwia. Ma ona dłuższe i bardziej miękkie włosie niż szczotka opisana w poprzednim punkcie. Używa się jej do wyszczotkowania nadmiaru pasty oraz do porządnego wypastowania skórzanych butów.

✜ Znajdź miękką, niepozostawiającą włókien ściereczkę ✜

Jeśli chcesz dodać swoim butom błyszczącego wykończenia użyj ściereczki, która jest wykonana z miękkiej, skórzanej tkaniny. Ewentualnie możesz użyć każdej szmatki, nie pozostawiającej włókien, takiej jak stara bluzka.

✜ Gazety! ✜

Pastowanie butów to brudna robota, więc należy zabezpieczyć nasze najbliższe otoczenie. Najlepiej jest rozłożyć przeczytane gazety. Ewentualnie możesz użyć papierowych toreb, czy starych kartonów. Zdecydowanie nie chcesz usuwać pasty z Twoich ukochanych mebli.

Botki na wysokim zdobionym słupku

2. Nakładanie pasty

✜ Wyczyść buty ✜

Pierwsze o czym musisz pomyśleć przy pastowaniu butów to dokładne wyczyszczenie ich, z wszelkiego piasku, błota, soli czy kurzu. Pozostawienie takich zabrudzeń, i nałożenie na nie pasty, może skutkować porysowaniem powierzchni buta. Aby odpowiednio oczyścić obuwie, energicznie wyszoruj buty, szczotką z końskiego włosia. Ewentualnie możesz użyć wilgotnej ściereczki, ale koniecznie musisz się upewnić, że buty są całkowicie suche, zanim przejdziesz do następnego kroku. Rozważ również wyjęcie sznurowadeł z butów, dzięki temu zyskasz lepszy dostęp do języka buta a dodatkowo unikniesz zabrudzenia ich pastą.

✜ Nakładaj pastę używając małych, okrężnych ruchów ✜

Lekko zamocz ścierkę lub szczotkę w paście, następnie zacznij nakładać ją na powierzchnię buta, lekkimi okrężnymi ruchami. Zwiększ nacisk w newralgicznych miejscach takich jak czubek buta oraz pięta. Najprostszym sposobem aby użyć starej bluzki do pastowania jest owinięcie materiału na palec wskazujący i środkowy. Pamiętaj o możliwości użycia starej szczoteczki do zębów, aby wypastować ciężko dostępne fragmenty powierzchni obuwia takie jak krawędź cholewki czy pęknięcia w języku. Możesz także zechcieć wypastować podeszwę buta, w miejscu, w którym nie dotyka ona podłoża.

✜ Pozwól butom wyschnąć lub nałóż kolejną warstwę pasty ✜

Gdy napastujesz pierwszego buta, odłóż go na gazetę i wypastuj drugiego. Każdy z butów potrzebuje około 15-20 minut aby kompletnie wyschnąć. Jeśli odnosisz wrażenie, że Twoje buty potrzebują jeszcze jednej warstwy pasty, tą samą metodą co poprzednią, nałóż ją. Pamiętaj aby używać minimalnej ilości pasty potrzebnej do pokrycia Twojego buta. Lepiej stworzyć wiele starannych, cienkich warstw niż jedną grubą.

✜ Wyszczotkuj nadmiar pasty ✜

Gdy już wszystkie nałożone przez Ciebie warstwy wyschną, weź szczotkę z końskiego włosia, usuń nadmiar pasty z butów, używając krótkich i szybkich ruchów. Nie bój się nałożyć na nią odpowiedniego smaru, ciepło wytwarzane przy szczotkowaniu pomoże mu się wchłonąć i nadać Twoim butom połysku. Większość ruchów jakie wykonasz przy szczotkowaniu obuwia powinno skupiać się na ruchu Twojego nadgarstka. Resztę ręki utrzymuj w stabilnej pozycji. Upewnij się, że wyszczotkowałaś oba buty równomiernie. Kiedy skończysz obuwie powinno lekko połyskiwać, jeśli super lśniące buty Ci się nie podobają, możesz skończyć pastowanie tutaj.

Czarne botki sztyblety

3. Nabłyszczanie obuwia

✜ Udoskonal swoje buty miękką szmatką ✜

Najprostszym sposobem na nabłyszczenie buta jest użycie miękkiej ściereczki lub starej bluzki. Przecieraj nią buta z boku na bok. Niektórzy ludzie lubią chuchnąć na buta przed polerowaniem, tak jak robi się to aby zostawić na lustrze ślad oddechu. Aby ułatwić sobie proces polerowania, można założyć buta na stopę.

✜ Użyj metody “Spluń - lśnij” ✜

Oczywiście nikt nie każe Ci pluć na swoje buty, do tego celu używamy wody. Metoda ta jest stosowana w wojsku, aby uzyskać połysk obuwia. Po nałożeniu pierwszej warstwy pasty, rozpyl odrobinę wody na buta i zacznij je polerować. Następnie zamocz ściereczkę w ciepłej wodzie, i użyj jej aby nałożyć drugą warstwę nabłyszczacza. Powtarzaj proces polerowania butów aż otrzymasz pożądany efekt. Koniecznie pamiętaj o dbaniu, aby każda warstwa wyschła, zanim nałożysz następną. Metodę tę można wykonywać za pomocą miękkiej ściereczki lub wacików.

✜ Polerowanie z ogniem ✜

Ta metoda jest lekko niebezpieczna, w końcu nie powinno igrać się z ogniem. ;)
Polega na przytrzymaniu pasty nad ogniem kilka chwil, aby się rozpuściła. Polerowanie nią możesz przeprowadzić tak samo jak metodą “spluń-lśnij”. Jeśli lubisz ryzyko, po nałożeniu kilku warstw pasty na buta, możesz wziąć zapalniczkę, i podgrzać pastę już na powierzchni buta, nadając jej mokry wygląd. Nie pozwól aby ogień dotknął Twojego buta, poruszaj zapalniczką tak, jakbyś malowała obraz sprayem. Gdy efekt będzie równomierny, pozwól obuwiu wyschnąć. Zaaplikuj ostatnią warstwę nabłyszczacza, podrasuj ją polerując ściereczką do momentu uzyskania lustrzanego połysku.

Czarne skórzane botki na słupku eleganckie wsuwane

Gratulacje! Twoje buty są teraz zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi i będą Ci służyć o wiele dłużej! :)