Jak wybrać buty na szeroką stopę?

Jak wybrać buty na szeroką stopę?
Co znajdziesz w tym artykule:

1. Wygodne buty damskie, czyli odpowiedni rozmiar i tęgość

2. Buty na szeroką stopę – jak nosić?

3. Czółenka czy wygodne szpilki na szeroką stopę – czyli obuwie do zadań specjalnych

4. Letnie i zimowe buty damskie na szeroką stopę

 

 

Każdy z nas wie, że przy zakupie obuwia, istotne jest dobranie odpowiedniego ich rozmiaru. Jednak często zdarza się tak, że przymierzając czy to buty wieczorowe, czy zwykłe sportowe w swoim rozmiarze, rezygnujemy z ich zakupu, gdyż odczuwamy nieprzyjemny ucisk. Zastanawiamy się często dlaczego tak jest, skoro rozmiar jest właściwy. Otóż odpowiedź jest prosta. Posiadamy niestandardowy rozmiar stóp i potrzebujemy wówczas modeli obuwia na szeroką stopę. Odpowiedni ich dobór jest kluczowy, gdyż zapewni to nam codzienny komfort noszenia oraz zagwarantuje zdrowie naszych stóp. Zatem czym się kierować, by zakupić wygodne obuwie na niestandardowe rozmiary naszych stóp?

Wygodne szpilki na szeroką stopę

Szpilki na szeroką stopę

Czółenka na szeroką stopę

Wygodne buty damskie, czyli odpowiedni rozmiar i tęgość

Każdy z nas jest inny. Ma różną wysokość ciała, posturę, a także inne stopy. Przy zakupie obuwia wiemy, że musimy właściwie dobrać ich rozmiar, jednak zapominamy o innych ważnych parametrach.  Dwie różne osoby (jedna szczupła, druga przy kości) mogą mieć identyczny rozmiar obuwia, lecz jeden, ten sam but nie będzie dla nich obu odpowiedni. Nie mówiąc już o ludziach, którzy mają haluksy czy płaskostopie. Z uwagi na to coraz więcej producentów zwraca uwagę nie tylko na rozmiar, ale i tęgość obuwia, która jest dostosowana do osób z szerokimi stopami lub wąskimi.

Tęgość obuwia to po prostu miejsce znajdujące się w bucie na naszą stopę. Zależy od wielu parametrów, a jednostką jej miary jest mm. Wyróżnia się trzy grupy tęgości obuwia, tj.:

  • F – obuwie na wąskie stopy
  • G – modele na regularne stopy (standardowa)
  • H – buty na szeroką stopę

 I każda z nich ma 4 wymiary – dwie dotyczą szerokości podstawy i mierzone są one w pięcie oraz w przedstopiu, natomiast dwie pozostałe odnoszą się do obwodu kopyta, których wymiar ściągany jest w obszarze za palcami (w przedstopiu) oraz w podbiciu.

Z tego wynika, że oprócz odpowiednio dobranego rozmiaru obuwia, ważna jest również ich tęgość.

Buty na szeroką stopę

Obuwie na szeroką stopę

Buty damskie na szeroką stopę

Buty na szeroką stopę – jak nosić?

Kobiety, które posiadają szerokie stopy, powinny głównie wybierać byty wykonane z zamszu lub skóry. Materiały te są naturalne, elastyczne, dzięki czemu podczas poruszania naszych stóp buty dostosowują się do ich kształtu, nie powodując żadnych otarć czy odgniotów. Kupując zarówno tanie buty damskie, jak i drogie na szerokie stopy, musimy zwrócić uwagę, by były to modele wsuwane oraz nadmiernie nieopinające. Z tego względu idealnym wyborem będą espadrylemokasyny i baleriny na szeroką stopę, które nie posiadają paska przytrzymującego. Podczas zakupu tych odpowiednich butów dla siebie, należy również unikać modeli zakończonych czubkiem w kwadrat lub ostry szpic, gdyż tego rodzaju obuwie damskie będzie optycznie poszerzać i powiększać już szeroką stopę. W efekcie całościowym będzie to powodowało, iż nasza dolna część sylwetki będzie wyglądać masywnie. Wówczas kluczem do udanego zakupu są buty na szeroką stopę odpowiednio wyprofilowane, mające zaokrąglone czubki.

Czółenka czy wygodne szpilki na szeroką stopę – czyli obuwie do zadań specjalnych

Wiele kobiet, posiadających niestandardowo duże i szerokie stopy, myśli, że może zapomnieć o wysokim obcasie. Często podczas zakupu wybierają płaskie buty damskie, duże rozmiary, by ukryć masywny kształt swych stóp. Cicho pragną, aby buty damskie były zarówno wygodne, jak również i eleganckie. Zależy im na tym, by modele były neutralne i nie rzucały się w oczy swoją masywnością. W większości przypadków znalezienie obuwia spełniającego te wymogi było do tej pory wielkim wyzwaniem, dlatego wielu światowych producentów obuwia wprowadza w swoich kolekcjach modele o tęgości H. Dla Pań kochających klasę i elegancję, najlepszym rozwiązaniem do wieczorowej sukni czy wyjściowej kreacji będą czółenka na szeroką stopę o zaokrąglonym nosku, posiadające szeroki słupek lub niewysoką koturnę. Niepolecane są cienkie i wysokie szpilki, jednak nie musisz z nich rezygnować. Idealnym rozwiązanie wówczas będą asymetryczne szpilki na szeroką stopę, posiadające wycięcie na bokach. Są to modele efektowne i bardzo wygodne.

Letnie i zimowe buty damskie na szeroką stopę

Lato to pora roku, gdzie większość z nas chce odsłonić nasze nogi. Wiele kobiet mających szerokie obuwie damski, duże rozmiary stóp i kompleksy z tym związane, unikają letnich modeli. Nie potrzebnie. Idealną propozycją na letnie dni dla tej grupy kobiet są lekkie klapki z ekologicznej skóry bądź tkaniny.

Workery na szeroką stopę

Buty damskie duże rozmiary

Ciekawą propozycją są sandały na szeroką stopę, posiadające klamerki, umożliwiające regulację pasków, przez co są jeszcze bardziej wygodne. Z modeli całkowicie zakrytych, perfekcyjnie sprawdzą się sneakersy o szerokim przodzie bądź klasyczne botki na szeroką stopę, posiadające szeroką cholewkę i okrągły nosek. Natomiast na zimowe dni polecane są dwa warianty butów na szeroka stopę. Pierwsze to buty EMU, długie i krótkie. Idealnie sprawdzają się w suchą zimę. Są one bardzo miłe oraz dobrze się rozciągają. Drugi rodzaj obuwia zimowego dla Pań z szeroką stopą to popularne śniegowce o konstrukcji tulipana, pozbawione wiązania.

Jak wybrać buty na szeroką stopę?Related Products