Co zrobić, żeby buty nie obcierały?

Co zrobić, żeby buty nie obcierały?
Co znajdziesz w tym artykule:

1. Dlaczego buty obcierają?

2. Sposób na obcierające buty

3. Jak dobrać odpowiedni rozmiar butów?

4. Zadbaj o zdrowie stóp i nóg

 

 

Każda z nas, przynajmniej raz w życiu, doświadczyła tego nieprzyjemnego uczucia. Nowo kupione buty obcierają pięty, palce lub śródstopie. Ich noszenie powoduje powstawanie pęcherzy, ranek odcisków i odbiera całą przyjemność ich noszenia. Czy to oznacza, że takie obcierające buty należy spisać na straty? Co zrobić, żeby buty nie obcierały i jak temu w przyszłości zapobiegać?

Czółenka skórzane na ozdobnym obcasie granatowe Aga

Szpilki skórzane lakierowane granatowe Clasicco

Dlaczego buty obcierają?

Nietrafione zakupy, w tym obcierające buty, zdarzają się każdej z nas. Ale bywa również tak, że całkiem świadomie wybieramy niewłaściwe obuwie – zachwycamy się fasonem lub zwracamy uwagę na korzystną cenę, pomijając odczuwany dyskomfort. Niezależnie od tego, którą część stopy obcierają buty, przyczyny tego stanu rzeczy są wspólne. Może ich być kilka. Pierwszy to niedopasowanie buta do stopy.

Botki skórzane przecierane nubukowe oliwkowe Clasicco

Sztyblety skórzane nubukowe oliwkowe Clasicco

Obcieranie związane z niedopasowaniem buta najczęściej dotyczy obuwia, które jest zbyt duże w stosunku do stopyStopa nie ma odpowiedniej stabilizacji, ślizga się i przemieszcza, tym samym dochodzi do otarć delikatnej skóry. W większości przypadków tego typu buty obcierają pięty. Sytuacja może być oczywiście odwrotna i to za mały but będzie bardzo mocno uciskać stopę i prowadzić do powstawania pęcherzy i przerwania skóry.

 

Ale powszechne „obgryzanie” nie zawsze związane jest z tym, że but jest niewłaściwie dopasowany do stopy. Bardzo często mają na to wpływ właściwości samego obuwiaW newralgicznych punktach, w których dochodzi do powstawania otarć, but może mieć na przykład przeszycia. Może być również zwyczajnie dość twardy – szczególnie na początku użytkowania. Jeśli jest wykonany ze skóry, z czasem powinien uelastycznić się, „rozbić” i dopasować do stopy. Natomiast w przypadku materiałów sztucznych ten proces nie zawsze zachodzi.

Mokasyny skórzane wężowe granatowe Victoria Gotti

Baleriny sandały skórzane lakierowane granatowe Victoria Gotti

Dodatkowo, jeśli mamy do czynienia ze sztucznymi materiałami, w grę wchodzić może jeszcze jedna zależność. Sztuczne materiały powodują pocenie się stopy, a tym samym jej przemieszczanie w bucie. Wtedy jest ona dużo bardziej narażona na otarcia. Dlatego najbardziej komfortowym rozwiązaniem są wygodne buty damskie ze skóry.

Półbuty skórzane na obcasie lakierowane czarne

Półbuty skórzane na obcasie metaliczne srebrne

Sposób na obcierające buty

W zależności od tego, jaka jest przyczynia obcierania, możemy jej w odpowiedni sposób zaradzić. Ale, co trzeba podkreślić, nie zawsze uda nam się tę przyczynę skutecznie wyeliminować. Jeśli buty są kompletnie niedopasowane do stopy, nie pomogą żadne triki. Natomiast na pewno pomoże wiedza o tym, jak właściwie dobierać obuwie i na co zwracać uwagę podczas zakupu. Ale o tym trochę później. Wróćmy do problemu otarć. Jak im przeciwdziałać? Oto kilka sposobów.

  • Zastosuj zapiętki

Zapiętki to doskonałe akcesorium obuwnicze i świetny sposób na obcierające buty. Wykonane są silikonu lub żelu, dostępne w większości sklepów obuwniczych w najróżniejszych wersjach kolorystycznych. Zapiętki to odpowiedź na to, co zrobić, jak buty obcierają z tyłu. Ale możemy dzięki nim zabezpieczać także inne narażone miejsca stopy. Przykleja się je do buta właśnie w tym miejscu, gdzie dochodzi, albo może dojść do otarć.

  • Użyj wkładek, półwkładek lub hamulców żelowych

Te akcesoria świetnie sprawdzają się przede wszystkim w przypadku zbyt luźnych butów – podnoszą komfort ich noszenia. Wtedy służą jako dodatkowe wypełnienie buta. Ale ich podstawową funkcją jest stabilizacja stopy i przeciwdziałanie jej przemieszaniu się. Hamulce żelowe są szczególnie polecane, kiedy buty z odkrytymi palcami obcierają. Mogą być to również delikatne sandałki na paskach czy bardziej zabudowane buty, które mają obcasy.

  • Zmiękcz materiał

Jeśli obcieranie spowodowane jest zbyt twardym materiałem, możemy zastosować prosty trik, by go zmiękczyć. Wystarczy od wewnętrznej strony buta wysmarować te jego części obuwia, które nas uwierają, kremem nawilżającym. To ekspresowy sposób na zmiękczenie materiału.

  • Rozciągnij obuwie

Zbyt ciasne obuwie, które powoduje otarcia, przede wszystkim skórzane, podlega naturalnemu rozciąganiu. By przyspieszyć ten proces, możemy skorzystać z usług szewca. Możemy też wypróbować domowe sposoby. Oto jeden z nich. Namaczamy grubsze skarpetki frotte, nakładamy je na stopy, a następnie ubieramy buty i chodzimy w nich przez kilkanaście minut. Czynność trzeba powtórzyć przez kilka następnych dni.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar butów?

Rozmiar buta nie zawsze decyduje o tym, że będzie on odpowiadać rozmiarowi naszej stopy. Decydujące znaczenie ma tutaj nie sam rozmiar buta wyznaczony przez producenta, ale całkowita długość wkładki. I to nią, w relacji do długości naszej stopy powinnyśmy się kierować wybierając obuwie damskie. To pierwsza zasada. Druga dotyczy rodzaju butów. Ich kształt warto dostosowywać do naturalnego kształtu stopy – na przykład buty zakończone w szpic będą bardziej odpowiednie dla osób z wąską stopą. Trochę więcej przeczytacie o tym w naszym artykule „Jak dobrać buty do typu figury”. Trzecia zasada dotyczy tego, by nie trzymać się ściśle numeracji. O co chodzi? Zazwyczaj buty sportowe lub trekingowe kupujemy w rozmiarze o numer większym, a większość szpilek czy balerinek powinna być bardziej dopasowana do stopy. I ostatnia, ważna zasada. Jeśli mierzysz buty, rób to pod koniec dnia. Wtedy stopa, po całym dniu, staje się trochę większa, delikatnie spuchnięta. Jest znacznie lepszym wyznacznikiem poczucia komfortu, niż wypoczęta noga. To najlepszy sposób, by wybrać wygodne szpilki.

Zadbaj o zdrowie stóp i nóg

Stopy i nogi każdego dnia podlegają naprawdę dużym obciążeniom. Nie dają się nam one tak we znaki, jeśli nosimy wygodne i przede wszystkim odpowiednio dopasowane obuwie. W każdym innym przypadku jesteśmy narażone nie tylko na duży dyskomfort, ale również na całkiem poważne dolegliwości i kontuzje. Noszenie zbyt ciasnych butów prowadzi przede wszystkim do deformacji stóp, powstawania bolesnych i nieestetycznych odcisków. Ponadto, w zbyt ciasnym obuwiu nie ma naturalnego przepływu powietrza. Dlatego stopa znacznie szybciej poci się. To z kolei może prowadzić do trudnych do wyleczenia problemów skórnych.

[product category_id="49" slider="true"]

Niedopasowane buty, to również te za duże. W takim obuwiu, szczególnie jeśli są to szpilki, cała noga nie ma odpowiedniej stabilizacji. A obciążenia ciała, które przenosi, są duże. To w prostej linii może doprowadzić do uszkodzeń w obszarze stawów, w tym szczególnie stawu skokowego oraz więzadeł, do zapalenia mięśni, ścięgien, a nawet ich zerwania. Noszenie nieodpowiedniego obuwia ma również wpływ na inne elementy układu ruchowego – kręgosłup, kolana, stawy biodrowe. Z czasem możemy odczuwać dotkliwy ból w tych właśnie okolicach. Dbajmy o siebie również w ten sposób – wybierając wygodne buty damskie, w których dużo dalej można zajść.