Buty wegańskie – co to takiego?

Buty wegańskie – co to takiego?

Buty wegańskie – co to takiego?

Obuwie wegańskie, wegańskie kosmetyki czy ubrania – coraz częściej spotykamy się z tymi określeniami. Wszystkie one mają jeden wspólny mianownik – do ich wytworzenia zostały użyte materiały niepochodzące od zwierząt, a zatem żadne żywe stworzenie nie ucierpiało, by mogły powstać. Znalezienie w pełni wegańskich produktów nie zawsze jest proste. Jak ma się ta sprawa z butami? Jakie wymagania musi spełnić obuwie, by zostało uznane za wegańskie?

Czy ten but jest wegański?

Wiele osób myśli, że buty wegańskie to takie, do których wytworzenia wykorzystana została na przykład eko skóra czyli skóra ekologiczna. I na tym cała historia się kończy. Nie jest to jednak prawda, ponieważ but składa się z wielu elementów, a te z różnych materiałów. W pobieżnej ocenie zwracamy uwagę tylko na jego najważniejszy element czyli najbardziej widoczną warstwę wierzchnią. Tymczasem od warstwy wierzchniej historia dopiero się zaczyna.

Chcąc mieć pewność, że buty, z którymi mamy do czynienia to obuwie wegańskie, trzeba zwrócić uwagę na wszystkie ich elementy oraz materiały, z jakich zostały wykonane. Należy wziąć pod uwagę:

 • warstwę zewnętrzną obuwia,
 • wkładkę obuwia,
 • wewnętrzny zapiętek obuwia,
 • podeszwę,
 • materiały, które zostały użyte do sklejenia bądź zszycia obuwia,
 • wszelkie elementy ozdobne naniesione na but.

Botki traperki wegańskie Paryż Mumka

Botki traperki wegańskie Niebieskie Wilki Mumka

Botki traperki wegańskie Nowy Jork Mumka

Buty wegańskie a użyte materiały

Kluczowe znacznie w przypadku wszystkich wymienionych elementów buta mają materiały, z których zostały one wykonane. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej. Zacznijmy od warstwy wierzchniej. Tu możemy mieć do czynienia z różnorodnymi materiałami. Do produkcji butów wegańskich, które mają imitować właściwości skóry, i być dodatkowo np. wodoodporne. używane są materiały syntetyczne – najczęściej będzie to tkanina poliestrowa. W ofertach producentów znajdziemy również takie nowinki jak pinatex czyli materiał pozyskiwany z liści ananasa czy „skórę” wytwarzaną z oleju pochodzącego ze zbóż. Syntetycznie można wytwarzać również zamsz czy nubuk. Inne, dobrze znane nam materiały wegańskie to wszystkie pochodzenia roślinnego czyli len, bawełna, płótno konopne, coraz bardziej popularny bambus.

Co oczywiste, skórę zwierzęcą zastępuje skóra syntetyczna i wszelkiego rodzaju płótna. Ale zostają nam jeszcze inne elementy buta. Nawet jeśli jego warstwa zewnętrzna nie została wykonana ze skóry zwierzęcej, mogła być ona użyta do wzmocnienia wewnętrznego zapiętka, wyściełania obuwia czy nawet jako element podeszwy. Na to również należy zwrócić uwagę.

 1. Botki traperki wegańskie w kwiaty białe czarne Mumka
  Botki traperki wegańskie w kwiaty białe czarne Mumka
  399,00 zł
 2. Botki traperki wegańskie w kruki beżowe Mumka
  Botki traperki wegańskie w kruki beżowe Mumka
  399,00 zł
 3. Botki wegańskie w kolorowe gołębie Mumka BTN23-036
  Botki wegańskie w kolorowe gołębie Mumka BTN23-036
  369,00 zł
 4. Botki wegańskie w oczy motyla Mumka BTN23-037
  Botki wegańskie w oczy motyla Mumka BTN23-037
  369,00 zł

Duże znacznie mają także drobne elementy. Jednym z nich jest wkładka. Jeśli obuwie ma być w pełni wegańskie, trzeba się upewnić, że została ona wykonana z materiałów roślinnych, a nie tych pochodzenia zwierzęcego czyli na przykład wełny. Kolejnym, małym ale ważnym elementem są sznurówki. Jeśli producent deklaruje, że jego obuwie jest wegańskie, nie powinien używać do pokrycia sznurówek wosku, co powszechnie często się zdarza.

Ostatni, ale bazo ważny element to klej. Na rynku obuwniczym mamy do czynienia z dwoma rodzajami klejów. Mogą być one pochodzenia zwierzęcego bądź roślinnego. Te pierwsze to kleje glutynowe, kazeinowe bądź żelatynowe. Ich oczywiście nie powinny zawierać buty wegańskie. Ale bywa, że nawet do klejów roślinnych dodawany jest kwas stearynowy, który również występuje w wersji roślinnej bądź zwierzęcej.

Botki wegańskie Słoneczniki Mumka

Botki wegańskie w Konie Mumka

Czy buty wegańskie to buty ekologiczne?

Buty wegańskie to bez wątpienia etyczne buty. Ale nie oznacza to jeszcze, przynajmniej nie w każdym przypadku, że jest to obuwie ekologiczne czy obuwie przyjazne środowisku. Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Niepodważalne jest, że pozyskiwanie skóry zwierzęcej, a tym samym chów przemysłowy zwierząt bardzo mocno obciąża środowisko naturalne. Z drugiej strony, sama skóra syntetyczna nie podlega szybkiej degradacji biologicznej. Dlatego bardzo istotna jest jakość tego materiału i zrównoważony sposób jego wytwarzania.  

Na co trzeba zwrócić uwagę, jeśli zależy nam, by buty wytworzone z eko skóry – chociażby takie jak martensy czy wegańskie buty zimowe – można było uznać za buty przyjazne środowisku? Właśnie na jakość użytego materiału i wykonanie butów, co bezpośrednio przekłada się na ich trwałość. Kupowanie butów, które ze względu na użyte materiały i sposób wykonania nie posłużą nam dłużej niż przez jeden sezon, mija się z celem. I nie chodzi tutaj wyłącznie o komfort użytkownika. Chodzi o niezrównoważone gospodarowanie surowcami, o zjawisko tak zwanej jednorazowej mody. Nietrwałe obuwie po krótkim czasie ląduje na śmietniku i powiększa górę odpadów. Zastępuje je kolejna para butów, z którą dzieje się to samo. Trudno tutaj mówić o odpowiedzialnym podejściu do konsumpcji. Dlatego tak ważne, w kontekście ekologii, jest wybieranie wysokiej jakości produktów od producentów, którzy tę jakość gwarantują.

Sneakersy wegańskie Złoty Król Lew Mumka

Sneakersy wegańskie Czarny Król Lew Mumka

Sneakersy wegańskie Miau Miętowe Mumka

Wegańskie buty damskie w Estetino

W kontekście wszystkich informacji, które dla Was zebraliśmy, może się wydawać, że samodzielne odnalezienie butów, które są w pełni wegańskie, a do tego ekologiczne, nie jest łatwe. Może tak być, jeśli poszukujemy butów wśród różnych producentów. Wtedy rzeczywiście trzeba pobawić się w detektywa. Z drugiej strony, coraz więcej znanych producentów tworzy obuwie z myślą o weganach. Sprawę ułatwią nam tu pozyskane przez nich certyfikaty, które przyznawane są przez wiarygodne organizacje działające na rzecz zwierząt. Są to na przykład: Peta Approved Vegan czy Vegan Society. Powszechnie stosowanym oznaczeniem jest Vegan Friendly.

Z pewnością najłatwiej wybierać wśród marek, które z założenia produkują wyłącznie wegańskie, wysokiej jakości obuwie. W naszym sklepie online taką markę reprezentuje hiszpańska Mumka. To jeden z wiodących producentów w tej kategorii. Jej buty charakteryzują piękne, designerskie wzory. Znajdziemy tam stylowe wegańskie martensy, wygodne wegańskie sneakersywegańskie botki. Wszystkie modele butów wykonane są z dużą dbałością. Dla wielu osób ważna może być również informacja, że Mumka to firma, która wciela w życie zasady fair tradeRelated Products